Skip to contentExit mobile menu

Staff Directory

Jenny Henry

Henry

Programme Director for Law

Wendy Hughes

Hughes

Senior Lecturer in Education - History and Geography

Matt Springham

Springham

Senior Lecturer in Strength and Conditioning

Melissa R Jogie

Jogie

Lecturer in Education and Social Sciences

Kerry Assemakis

Assemakis

Lecturer in Primary Education English

Paul Draper

Draper

Programme Director for Sport Rehabilitation MSc

Jane Maud

Maud

Senior Lecturer in Acting

Dr Deborah Coughlin

Coughlin

Nutritionist

Caroline Corker

Corker

Deputy Head of School

Melanie Kenyon

Kenyon

PGCE Primary Administrator

Neena Samota

Samota

Programme Director for Criminology and Sociology

Lori Minini

Minini

Psychology Technician

Fiona Kennedy

Kennedy

Primary Placement Administrator

Glennis Pye

Pye

Lecturer

Heather Lockwood

Lockwood

Receptionist

Wendy Bushnell

Bushnell

School Administrator

Colleen Theron

Theron

Visiting Research Fellow

Iman Ahmed

Ahmed

Drama Administrator

Alexandra Atack

Atack

Lecturer in Biomechanics

Dr Maria James

James

Programme Director PGC HE

Sarah Danaher

Danaher

Lead Nutritionist

Amelia Churnside

Churnside

Project Coordinator for the Health and Wellbeing Services

Prof Peter Tyler

Tyler

Professor of Pastoral Theology and Spirituality

Phil Price

Price

Programme Director

Jackie Higgins

Higgins

Schools' Partnership Administrator

Ann Kennedy

Kennedy

Deputy Head of School

Prof Stephen Bullivant

Bullivant

Director of the Benedict XVI Centre for Religion and Society; Professor of Theology and the Sociology of Religion

Fallon Parker

Parker

Studio Technician

Ben Lonergan

lonergan

Lecturer

Celine James

James

MA in Education Administrator

Susanne Gilbert

gilbert

Programme Administrator

Rene Hartmann

Hartmann

Lecturer in Primary Mathematics

Carrol Mulberry

mulberry

Administrator

Alex Bliss

Bliss

Lecturer in Strength and Conditioning Science

Prof James Crossley

Crossley

Professor of Bible, Society and Politics

Otis Matthie

Matthie

Learning Support Officer

Peter Maple

Maple

Lecturer / Module Convenor

Lee Brooks

Brooks

Programme Director for Design and Production

Prof John Charmley

Charmley

Pro Vice-Chancellor - Academic Strategy

James Simms

Simms

Technical Services Manager

Sarah Brooks

Brooks

Academic Director for Primary Programmes

Jacqueline Oldham

Oldham

Programme Director for PGCE Secondary

Nigel Domingos

Domingos

Programme Administrator, Psychology/Psychology and Counselling, and Charity Management

Rory Brown

Brown

Physiotherapist

Ruth Tomsett

tomsett

Senior Lecturer

Richard Harries

Harries

Visiting Senior Fellow

Veronica Duppenbecker

Duppenbecker

Programme Administrator for Primary Education

Ann Dalgleish

Dalgleish

Programme Administrator

Jacqueline Tivers

Tivers

Visiting Senior Fellow in Geography

Kathryn Penny

Penny

Administrator for Theology Programmes

Rik Mellor

Mellor

Senior Lecturer

Dr Brian Hemmings

Hemmings

Research Fellow

Jonathan Horner

Horner

Lecturer in Environmental Geography

Brian Ridgers

Ridgers

Senior Lecturer

Jack Marlow

Marlow

Sport Psychologist

Merlin Stone

Stone

Professor of Marketing and Strategy

Luke Mason

Mason

Senior Lecturer

Prof Glenn Richardson

Richardson

Professor of Early Modern History

Matthew Clarke

Clarke

Lecturer in Primary Education, Professional Studies

Sam Chant

Chant

School Administrator

Sally Aston

Aston

Senior Lecturer in Primary Design and Technology

Claudie Godet

Godet

Primary Science Technician

Natasa Rutherford

Rutherford

Programme Director for Education in Context & Work Based Route Programmes

Paul Stowe

Stowe

Theatre Technician

Will Page

Page

Lecturer

Nicola Evans

Evans

Lecturer

Chris Curtis

Curtis

Programme Director for Applied Sports Nutrition

Charles Little

Little

Senior Lecturer

Mick Woods

Woods

EPACC Performance Coach

Lisa Cafferky

Cafferky

Sports Development Manager

Sarah Catling

Catling

Art, Design & Technology and Music Technician

Sarah O'Neill

O'Neill

Finance Officer

Prof John West-Burnham

West-Burnham

Professor of Educational Leadership and Research

Dr Adrian Pabst

Pabst

Visiting Professor

Dr Lennie Waite

Waite

Research Associate

Chris Carter

Carter

Sports Facilities Duty Manager

Patsy Gilbert

Gilbert

Academic Director for Drama

Penny Madoc-Jones

Madoc-Jones

Programme Director

Ellen Goldsmith

Goldsmith

Associate Physiotherapist

Iain Cross

Cross

Academic Director for Teaching, Learning, Quality & Enhancement

Prof Mahendra Raj

Raj

Academic Director for Research

Siobhan Cockrill

Cockrill

Senior Administrator

Ruth van Dyke

van Dyke

Visiting Research Fellow

Barbara Pearce

Pearce

Lecturer

Dr Maureen Glackin

Glackin

Head of School of Education, Theology and Leadership

Dr Peter Howell

Howell

Programme Director for English Programmes

Prof Mark Addis

Addis

Academic Director for Research

Cindy Croucher-Wright

Crougher-Wright

Head of Short Courses and Conferencing

Victoria Coles

Coles

Primary Partnership (School Direct) Administrator

Andrew Carroll

Carroll

Lecturer

Gill Horgan

Horgan

Academic Director for Health Directorate

Dr Edward Anyaeji

Anyaeji

Lecturer / Module Convenor

Fran Birch

Birch

Schools' Partnership Administrator

Etain Gibson

gibson

Lecturer in Primary Education English

Dr Geoffrey Paul

Paul

Academic Director for Business and Law

Prof Charles Barr

Barr

Professorial Research Fellow

Jamie Evans

Evans

Fitness and Conditioning Suite Manager

Dr Christine Edwards-Leis

Edwards-Leis

Academic Director for Research

Emma Newman

Newman

Lecturer

Dr Peter Thomson

Thomson

Consultant in Sport and Exercise Medicine

Dr Carlie Goldsmith

Goldsmith

Visiting Research Fellow

Prof Gill McInnes

McInnes

Academic Director for Sport Science

Prof Steve Walton

Walton

Professor in New Testament

Sandra Boulden

Boulden

Foundation EIC / BA Work Based Route, Administrator

Justin Smith

smith

Lecturer

Dean Beaver

Beaver

Programme Director for Physical and Sport Education

Eleanor Hodge

Hodge

Programme Administrator, Undergraduate Business Management Programmes and Sports Management

Anastasia Liaisidou

Liaisidou

Lecturer

Eoin O'Sullivan

O'Sullivan

Visiting Lecturer

Karen North

North

Lecturer

Kath Ezzeldin

Ezzeldin

Programme Director Primary BAITE Primary/Physical Education

Francis Davis

Davis

Professor of Social Justice and Innovation

Jonathan Gibbs

Gibbs

Programme Director for Creative and Professional Writing

Dr Stephen F Copp

Copp

Visiting Professor

Catherine Carruthers

Carruthers

Assessment Administrator

Christine Mullen

Mullen

Executive Assistant to the Director of Sport

Kyri Shiamtanis

Shiamtanis

Lecturer

Duncan MacPherson

MacPherson

Lecturer

Helen Harrison

Harrison

Secondary PGCE Administrator

Dr Christopher Meredith

Meredith

Academic Director for Undergraduate Provision

Alison Emery

Emery

Lecturer in Sport Rehabilitation

Tracey Penny

Penny

Finance Administrator

Jane Tozer

Tozer

Programme Administrator

Prof Chris Keith

Keith

Director of the Centre for the Social-Scientific Study of the Bible and Professor of New Testament and Early Christianity

Owen Jeffries

Jeffries

Programme Director

Amy Neequaye

Neequaye

Programme Administrator

Amelia Churnside

Churnside

Project Manager

Rachael Swan

Swan

Technician

Vicky James

James

Technician

Dr Kim Salmons

Salmons

Programme Director and Lecturer

Prof James Ker-Lindsay

Ker-Lindsay

Professor of Politics and Policy

Alistair Milne

Milne

Senior Theatre Technician

Dr Charles Pedlar

Pedlar

Reader in Applied Sport and Exercise Science

Prof Mark Williams

Williams

Professor of Sport Science

Dr Carolina Sciplino

Sciplino

Senior Lecturer, Psychology

Dr Craig Owen

Owen

Lecturer in Psychology

Dr Abbe Brady

Brady

Programme Director

Dr Sasha Jesperson

Jesperson

Director of the Centre for the Study of Modern Slavery

Tina Bicât

Bicât

Costume Designer

Dr David Evans

Evans

Programme Director of Sociology

Edward Hadas

Hadas

Visiting Senior Fellow

Joanne Pace

Pace

Primary Technician

Dr Guglielmo Calvini

Calvini

Senior Lecturer

Fr Christopher Jamison

Jamison

Visiting Senior Fellow, Business Management

Dr John McDade

McDade

Lecturer

Dermot Kelly

Kelly

Programme Director for Postgraduate Business

Jenny Day

Day

Primary Partnerships Co-ordinator

Mark Sudbury

Sudbury

Senior Director of Global Engagement

Mary Mihovilovic

Mihovilovic

Programme Director

Jane Chambers

Chambers

Academic Director for Teaching and Learning

Prof David Paton

Paton

Visiting Professor

Stephanie Lazarczuk

lazarczuk

Lecturer

Andrew Reid-Smith

Reid-Smith

Director of Sport and Head of Department

Prof Emanuela Todeva

Todeva

Professor of International Business Strategy and Innovation

Laura Timmins

Timmins

Graduate Assistant

Jason Smalley

Smalley

Solicitor Visiting Senior Fellow

Lizzy Jackson

Jackson

Recruitment and Enterprise Officer

Rowan Axe

Axe

EPACC Assistant

Clive Woolger

Woolger

Recruitment & Admission Quality Assurance for PGCE Secondary & School Direct

Paul Farr

Farr

Receptionist

Amy Strachan

Strachan

Lecturer

Tom Hounsell

Hounsell

Graduate Assistant

Rt Hon Ruth Kelly

Kelly

Pro Vice-Chancellor - Research and Enterprise

Sarah Batty

Batty

Lecturer

Nicholas Porter

Porter

Senior Lecturer

Dr Anthony Davies

Davies

Programme Director for Undergraduate Business Management Programmes and Sport Management

Dot D'Urban Jackson

Jackson

Primary Design and Technology Senior Lecturer

Hilary Williamson

Williamson

Senior Lecturer

Nick Kavanagh

Kavanagh

Visiting Lecturer

Dr Magali Chohan

Chohan

Programme Director

Liz Coombs

Coombs

Director of the Centre for Workplace Learning

Patricia Lee

Lee

PA to Head of School

Eirini Kelaiditi

Kelaiditi

Lecturer

Jenny Craig

Craig

SIMMSactive Coordinator

Ali Mozaffari

Mozaffari

Visiting Lecturer

Dr Jane Renowden

Renowden

Senior Lecturer Masters Pedagogy

Ammi King

King

Programme Director for Human Nutrition MSc

Anna Huet

Huet

Lecturer

Dr Daragh Minogue

Minogue

Programme Director for Communications

Louise Mooney

mooney

School Administrator

Jack Lineham

Lineham

Lecturer

Dr Jessica Hill

Hill

Programme Director for Applied Sport and Exercise Physiology MSc

Julie Mansfield

mansfield

Lecturer

Sophie Wilson

Wilson

Lecturer

Louise Troup

Troup

Administrator for Drama

Michi Penrice

Penrice

Assessment Administrator

Vanessa Beever

Beever

Deputy Head of School

Paul Hough

Hough

Senior Lecturer

Cathryn Ogori

Ogori

Assistant Sports Facilities Manager

Ollie Toogood

Toogood

Student Sport Development Officer

Philip Booth

Booth

Director of Research & Public Engagement and Professor of Finance, Public Policy and Ethics

Dr Ross Wadey

Wadey

Reader in Sport Psychology

Dr Gherardo Girardi

Girardi

Lecturer, Undergraduate and Postgraduate Business Management Programmes

Dr John Lydon

Lydon

Programme Director

Mark Cordery

Cordery

Senior Lecturer, Primary ICT/BA ITT (Primary) Year 2 Coordinator

Prof John Brewer

Brewer

Pro Vice-Chancellor - Global Engagement

Dr Cecile Hatier

Hatier

Academic Director for Teaching, Learning, Quality & Enhancement

Dr Helen Costigane

Costigane

Programme Director

Dr Dan Cleather

Cleather

Programme Director for MSc Strength and Conditioning and Reader in Musculoskeletal Mechanics and Strength Training

Christine Stephen-Daly

Stephen-Daly

Programme Administrator, MSc International Business Management & Law

Mark Griffin

Griffin

Deputy Head of School

Viki Veale

Veale

Senior

James Fleming

Fleming

Lecturer in Nutrition

Dr Anthony Towey

Towey

Director of the Aquinas Centre

Judith Cullen

Cullen

Programme Director for PGCE Primary

Syreeta Charles-Cole

Charles-Cole

Senior Lecturer in Primary Mathematics

Dr Stewart McCain

McCain

Programme Director for History Programmes

Tish Jayanetti

jayanetti

Sports Facilities Manager

Kathy Grant

grant

Programme Administrator

Dr Janet Clegg

Clegg

Academic Director for Teaching, Learning, Quality & Enhancement

Simon Williams

Williams

University Secretary

Matt Springham

Springham

Senior Lecturer

Dr Peary Brug

Brug

Programme Director for Psychology

Mandy Byrne

Byrne

Lecturer in Primary Education

Gareth Crewe

Crewe

Sports Volunteering and Community Outreach Officer

Elaine Mullally

mullally

Programme Director for Sports Rehabilitation BSc

Siobain Gadsby

Gadsby

Programme Administrator

Julie Spencer

Spencer

Senior Lecturer in Acting

Julia Priechenfried

Priechenfried

Theology Administrator

Dr Stacy Winter

Winter

Programme Director

Sam Page

Page

Senior Lecturer

Liz Newling-Ward

Newling-Ward

Programme Director for Nutrition BSc

Dr Anne Majumdar

Majumdar

Programme Director for Chronic Disease Management

Dr Leanne Griffiths

Griffiths

Academic Director for Sport Directorate

Nick Cooper

Cooper

Strength and Conditioning Coach

Jason Harcourt

Harcourt

School Data Administrator

Dr Conor Gissane

Gissane

Academic Director for Research

Dr Peter Fossey

Fossey

Programme Director for Philosophy

Nigel Wills

Wills

Programme Director for Secondary Partnership Schools Direct and Secondary Maths

Eirini Kelaiditi

Kelaiditi

Lecturer in Nutrition

Peter Smith

Smith

Programme Director for Tourism Programmes

Leonora Butau

Butau

Graduate Assistant

Manish Kothari

Kothari

Lecturer in Primary Mathematics

Dr Lorna Goodwin

Goodwin

Academic Director for Enterprise and Development

Jo Blunden

blunden

Senior Director of People

Sarah Hillier

Hillier

Lecturer in Nutrition

Prof Rod Strange

Strange

Professor of Theology

Dr Michael Caine

Caine

Academic Director for Quality Assurance

Dr Richard Thomas

Thomas

Senior Lecturer, Psychology

Julia Headey

Headey

Senior Lecturer

Eleanor Stewart

Stewart

Programme Director for Primary Partnership Schools

Joanna Bogle

Bogle

Visiting Research Fellow

Samantha Walcot

Walcot

Administrator for History and Philosophy

Catherine Balfour-Roberts

Balfour-Roberts

Senior Lecturer in Primary Education

Sarah Samadizadeh

Samadizadeh

MA in Catholic School Leadership, Catholic Certificate in Religious Studies Programme Administrator

Michael Lewis

Lewis

Primary Placement Manager

Rosemary Olivier

Olivier

Senior Lecturer

Ruth Wright

Wright

Academic Director for Primary Partnerships

John Pattison

Pattison

Programme Director for Sport Science BSc

Claire McCaffrey

McCaffrey

Lecturer

Eleni Aravopoulou

Aravopoulou

Lecturer

Matthew James

James

Programme Director

Edmund Boyle

Boyle

Academic Director for Secondary and Community Education

Dr Wendy Hiscox

Hiscox

Research Fellow, Bioethics

Craig Winrow

Winrow

EPACC Coordinator and Performance Coach

Charlotte Carr

Carr

Programme Director for Primary Partnerships

Prof Allan Simmons

Simmons

Professor of English Literature

Johanna Neville

Neville

Senior Administrator

Vanessa Panayi

Panayi

Programme Administrator

Sarah Marshall

Marshall

Senior Administrator

Rachel Sharrod

Sharrod

Exercise on Referral Coordinator

Prof Anna Lise Gordon

Gordon

Academic Director for Teaching and Learning

Pete Lampard

Lampard

Senior Lecturer

Sonja Cimelli

Cimelli

Lecturer in Sport Rehabilitation

Christie Watson

watson

Senior Lecturer

Billy Senington

Senington

Technician

Pranita Gandhi

Gandhi

Technician

Liam Connor

Connor

Technician

Wesley Reeves

Reeves

Technician

Dr Mark Glaister

Glaister

Reader in Exercise Physiology

Ellen Brooker

Brooker

Drama Productions Coordinator

Dr André Roca

Roca

Programme Director

Sabina Nardell

Nardell

Programme Administrator

Prof Trevor Walker

Walker

Professor of Drama Education